NUSK 65

Alternativní lokace dílny
Datace dílny[(ca) 1593–1594]
Katalogizační poznámka

Dílna s názvem Chrast je dostatečně identifikována vpiskem do strahovského exempláře DG IV 21. Vpisek se v lednu roku 1594 zmiňuje o východočeské dílně v Chrasti u Chrudimi jakožto místu, kde byl rukopis svázán. S největší pravděpodobností nešlo o městskou živnost, ale o středisko náležející k bratrské škole, u níž lze výukovou knihvazárnu předpokládat s jistotou (na podobnou situaci jsme možná narazili již v Ivančicích I roku 1562). Vazba i výzdoba desek strahovského exempláře je však po řemeslné (technické) stránce bezchybná, a školský úkon - ovšemže dle dnešních měřítek - tudíž nepřipomíná. Váleček a plotna, jejíž kopii užívala dílna s názvem Čechy I, mají stejný kresebný duktus. Méně zdařilou zběžnou nápodobu plotny vlastnil východočeský knihvazač Jiřík Sezemský.